Halo Łódź, Poznań i Wiedeń! Już w ten weekend 22-24.11 jesteśmy na Łódzkich Targach Książki (Dworzec Łódź Fabryczna). Oprócz tego nasza druga ekipa będzie na Comiccon w Wiedniu (23-24.11). A jeśli tam nie dotrzecie to od 16.11 stoimy na Jarmarku Świątecznym na targach poznańskich, aż do świąt. Zatem przybywajcie po biżuterię, kufle i rogi do picia, koszulki i miecze. Zapraszamy! W piątek 22.11 nie wysyłamy zamówień internetowych.

Skąd pochodzą Wikingowie?

Dla wielu społeczności pochodzenie jest bardzo istotną częścią tożsamości. Wiedząc, skąd pochodzimy, wiemy, dokąd zmierzamy…

Wikingowie, znani jako najemni wojownicy, zmierzali w wielu kierunkach. Podejmowali wyprawy o charakterze kupieckim, rabunkowym i osadniczym. Ich główne siedziby znajdowały się głównie w basenie Morza Bałtyckiego oraz na półwyspie skandynawskim. Organizatorami wypraw do Europy Zachodniej byli mieszkańcy terenów dzisiejszej Danii, Norwegii i Szwecji i to stąd wywodzą się wikingowie. Skandynawowie organizowali ekspedycje na wschód i południe, docierając aż do Bizancjum, Bułgarii, a także Kalifatu Bagdadzkiego. Według niektórych źródeł Wikingowie dotarli nawet do Ameryki Północnej, przed Kolumbem, osiedlając się na wschodnim wybrzeżu Kanady.

Skąd pochodzi ‘viking’?

Pochodzenie wikingów nie jest pewne. Słowo “viking” może pochodzić od słowa “vik”, oznaczającego zatokę, lub od nazwy regionu “Viken” nad Oslofjordem. Słowo “wiking” pojawiło się w VIII wieku, a pierwszy raz użyto go przed erą wikingów, do opisania małych grup pirackich w anglosaskim poemacie Widsith z VII wieku. Pierwotnie wiking oznaczał wyprawę nordyckich wojowników, a czasem zaczęto określać tak jej uczestników, a wreszcie – całą kulturę.

Dokąd zmierza Wiking?

Wikingowie mieli różne nazwy w różnych krajach. Byli znani jako Ascomanni wśród Niemców, Lochlannach wśród Celtów i Dene wśród Anglosasów. Słowianie, Arabowie i Grecy bizantyjscy nazywali ich Rusami lub Rhosami, co prawdopodobnie wywodzi się od słów związanych z wiosłowaniem lub rejonem Szwecji, skąd pochodzili. Inną nazwą byli Waregowie.

Ramy Chronologiczne Wikingów

Epoka Wikingów to okres od około VIII do XI wieku, co pokrywaja się z procesem chrystianizacji państw skandynawskich. Jednym z pierwszych odnotowanych napadów Wikingów był atak na klasztor na wyspie Lindisfarne w roku 793, co symbolizuje początek ich ery. Bitwa pod Stamford Bridge w roku 1066, w której zginął Harald III Hardraada, uważana jest za zakończenie “burzy normańskiej” (epoki wikingów).

Skąd byli Wikingowie?

To, dlaczego podróżowali, wiąże się z tym, skąd wywodzą się Wikingowie. Ich ekspansję można przypisać kilku czynnikom. Tam, gdzie zamieszkiwali Wikingowie można było obserwować wzrost populacji, słabość sąsiednich królestw oraz rozwinięcie technik rolniczych. Poprawa klimatu i technik rolniczych doprowadziła do wzrostu populacji, co spowodowało deficyt ziemi uprawnej. Wikingowie znaleźli również osłabione sąsiednie królestwa, które były podatne na ataki rabunkowe i osiedleńcze. Wikingowie odnosili sukcesy dzięki mobilności, drakkarom i umiejętnościom wojennym. Posługiwali się różną bronią, byli także wytrawnymi kupcami, handlującymi drewnem, żelazem, skórami i futrami.

Gdzie zamieszkiwali Wikingowie?

Wikingowie nie tylko prowadzili ekspedycje rabunkowe, ale również osiedlali się na zdobytych terytoriach. Podczas ich ery założono liczne miasta portowe, takie jak szwedzka Birka, duńskie Haithabu czy polskie Truso. Handlowano z wieloma regionami, przywożąc do Skandynawii różne towary, na przykład srebro, pszenicę, wino i ceramikę.

Wikingowie – skąd pochodzili, dokąd zmierzali?

Wikingowie byli grupą, która zyskała sławę dzięki swoim ekspedycjom morskim o różnym charakterze. Ich wpływ można zauważyć w wielu miejscach Europy i Ameryki Północnej. Ich kultura, umiejętności wojenne i handlowe oraz osiągnięcia żeglarskie wpłynęły na rozwój wielu regionów w średniowieczu.

 

Grafika w nagłówku przedstawia rekonstrukcję domu z epoki Wikingów.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

grodzisko wyszogród
Uncategorized

Grodzisko Wyszogród

Wyszogród, leżący w sąsiedztwie Płocka, to miejsce o wyjątkowym znaczeniu historycznym i strategicznym. Wczesnośredniowieczne grodzisko, które znajdowało się tu od końca X wieku, miało kluczową

Czytaj więcej »
gród gniezno
Uncategorized

Gród gnieźnieński

Gród gnieźnieński – historia, zwiedzanie i ciekawostki Gniezno to miejsce o wielowiekowej historii, które odgrywało kluczową rolę w kształtowaniu się państwa polskiego. Gród gnieźnieński to

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.