Wierzenia pradawnych Słowian fascynują współczesnych badaczy i hobbystów, ponieważ w porównaniu z mitologią staroskandynawską są nam znacznie bliższe kulturowo. Bogowie słowiańscy tworzą barwny i zróżnicowany panteon, którego największą zaletą jest zdecydowanie szeroka symbolika, znajdująca swoje odzwierciedlenie m.in. w biżuterii inspirowanej tą niezwykłą religią. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat najważniejszych bóstw, w które wierzyli dawni Słowianie!
Co wiemy o bóstwach z mitologii słowiańskiej?
Mitologia słowiańska pozostaje w dzisiejszych czasach mało zbadana. Wynika to przede wszystkim z braku zadowalającej liczby źródeł pisanych. Naukowcy muszą polegać na różnego rodzaju artefaktach związanych z kulturą Słowian: szczątkach osad i miejsc kultu czy pojedynczych znaleziskach.
Obecnie wiemy jednak z dużą dozą pewności, że czczeni przez pradawne ludy bogowie byli w praktyce ucieleśnieniem zjawisk zachodzących w przyrodzie. Proces powstawania całego systemu wierzeń można zatem określić mianem analogicznego np. do mitologii greckiej, w której Zeus odpowiadał za występowanie piorunów, a Demeter za urodzaj ziemi uprawnej. Z jakimi zjawiskami naturalnymi Słowianie utożsamiali swoje bóstwa?
Perun
Jedną z najważniejszych postaci w wierzeniach starosłowiańskich był zdecydowanie Perun, czyli bóg nieba. Istnieją różne wersje mitów opisujących jego wpływ na rzeczywistość. W zdecydowanej większości jest opisywany jako ten, który po przepłynięciu łódką niezmierzonych wód (uznawanych za pierwotną materię świata) dał wraz z Welesem zaczątek przyrodzie.
Wśród zjawisk, które były utożsamiane z boską działalnością boga nieba, należy wymienić przede wszystkim burze i błyskawice. Słowianie wierzyli, że sprzyja on przede wszystkim wojownikom. Z tego właśnie względu biżuteria słowiańska z Perunem może chronić posiadacza przed czyhającymi na niego zagrożeniami i nieszczęściami. Kolczyki, bransolety czy zawieszki z jego wizerunkiem to cenne talizmany, które mogą wesprzeć Cię w mierzeniu się z wyzwaniami życia codziennego.
Weles
Pradawni Słowianie wierzyli, że Perun reprezentował sobą światło. Ciemność była natomiast domeną Welesa, który rezydował w mrocznej otchłani. Był uznawany za pana podziemi i osób zmarłych, trafiających po śmierci na jego terytorium. Wraz z Mokoszą brał udział w stworzeniu pierwszego człowieka, w którego życie musiał tchnąć bóg nieba.
Paradoksalnie był jednak utożsamiany nie tylko z nieszczęściami, lecz także zjawiskami takimi jak magia, sztuka, rzemiosło czy bogactwo. Biżuteria słowiańska, na której znajduje się Weles, może przynosić posiadaczowi dobrobyt i chronić go przed złymi mocami. Możesz śmiało się na nią zdecydować, jeśli potrzebujesz silnego amuletu ochronnego w życiu codziennym.
Swaróg
Jednym z najsłynniejszych symboli kultury starosłowiańskiej jest zdecydowanie swarzyca, czyli charakterystyczny kołowrót. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jest ona ściśle powiązana z postacią boga Swaroga. Jego domeną był głównie ogień we wszelkich postaciach. Patronował zarówno ogniskom domowym, jak i świętym płomieniom rytualnym. Miał wizerunek kowala, który w swojej kuźni wykuwał miecze, zbroje i pioruny dla Peruna.
Biżuteria z symbolem swarzycy jest zatem cennym artefaktem przede wszystkim dla tych osób, które cenią sobie stabilność, pomyślność i dostatek w życiu rodzinnym. Każda bransoleta czy zawieszka z tym znakiem to wyjątkowy talizman, mogący zapewniać posiadaczowi wsparcie w dążeniu do swoich celów.
Dadźbóg i Swarorzyc
Pradawni Słowianie wierzyli, że Swaróg miał dwóch synów: Dadźboga i Swarorzyca. Byli oni poniekąd utożsamiani z cyklem dnia i nocy. Pierwszy z nich symbolizował słońce i kojarzył się z tego względu z bogactwem i płodnością. Drugi był symbolem wykrzesanego przez Swaroga ognia, który ludzie rozpalali w nocy celem ogrzania się. To bardzo pozytywnie kojarzące się postacie w panteonie bóstw słowiańskich.
Mokosz
Wśród bóstw mitologicznych, które miały największe znaczenie dla pradawnych Słowian, wymienić należy Mokosz. Była to bogini płodności i urodzaju, która wraz z Perunem odpowiadała za powstanie gatunku ludzkiego. Patronowała również wszystkim kobietom. Biżuteria z jej wizerunkiem jest zatem bardzo ważnym artefaktem dla przedstawicielek płci żeńskiej, którym Mokosz może zapewnić wsparcie w wykonywaniu codziennych obowiązków.
Chors
Księżyc był ucieleśnieniem boga Chorsa. Słowianie uznawali, że Dadźbóg zepchnął go ze sklepienia niebieskiego i pozwalał na pojawianie się wyłącznie w czasie nocy. Z tego względu kojarzy się on głównie z negatywnymi wartościami: jako syn pana podziemia Welesa jest symbolem głodu i nędzy.
Strzybóg
Wiatr jest zjawiskiem zachodzącym w przyrodzie, które uznawano za ucieleśnienie boga Strzyboga. Był synem Peruna i Mokosz. Przyczyniał się do urodzaju ziem uprawnych, ponieważ odpowiadał za roznoszenie nasion roślin, które wzrastały dzięki wyjątkowej mocy jego matki.
Rod i Rodzanice
Dawni Słowianie wierzyli w dwoistość duszy ludzkiej: część z niej wywodziła się od Welesa, a część od Peruna. Ta pierwsza po śmierci człowieka trafiała do otchłani pana podziemi. Druga była natomiast kierowana do Wyraju, czyli wspaniałej domeny boga Roda.
Jego córkami były Rodzanice, które miały ogromny wpływ na losy każdego człowieka. W momencie narodzin stawały przy kołysce dzieciątka i poprzez postawienie na jego czole znaku determinowały całe jego życie.
Ozdoby Wikingów – sklep z biżuterią słowiańską
Mitologia pradawnych Słowian jest pełna barwnych i charakterystycznych postaci, których wizerunki mają zazwyczaj bardzo pozytywną i sprzyjającą symbolikę. Z tego względu możesz zdecydować się na zakup wybranej biżuterii z bogami słowiańskimi. Wybierz bóstwo odpowiadające Twojemu charakterowi i wartościom, a talizman w formie bransolety, naszyjnika czy zawieszki może zapewnić Ci wsparcie w codziennym życiu. Złóż zamówienie na odpowiadający Ci produkt, a my sprawnie wyślemy go pod wskazany adres!