Halo Warszawa i Poznań! Już w ten weekend (07-08.12) będziemy w Warszawie na Targach Fantastyki oraz na Festiwalu Prezentów na targach MTP (06-08.12). A jeśli tam nie dotrzecie to od 16.11 stoimy na Jarmarku Świątecznym na targach poznańskich, aż do Świąt. Zatem przybywajcie po prezenty: biżuterię, kufle i rogi do picia, koszulki i miecze. Zapraszamy!

Czy Wikingowie obchodzili Sylwestra?

Tradycje noworoczne kojarzymy najczęściej z huczną zabawą sylwestrową oraz przywitaniem kolejnego roku kalendarzowego pierwszego stycznia. Nie we wszystkich kulturach jednak Sylwester i Nowy Rok obchodzi się w ten sam sposób, i nie zawsze wypada w ten sam dzień…

Obchodzenie przejścia pomiędzy latami w pierwszym dniu stycznia ma swoje korzenie już w kulturze starożytnej. To w tym dniu swój urząd obejmowali kolejni konsulowie. Nowym Rokiem zaczęto nazywać tę datę jednak wiele lat później – w Polsce dopiero w XIV wieku.

Innym stylem obchodzenia początku roku był styl marcowy. Wraz z początkiem marca tradycyjnie Nowy Rok obchodzili niektórzy Słowianie, Frankowie, a także Rusini. Najdłużej zwyczaj ten przetrwał w Wenecji, gdzie swoje przyzwyczajenia mieszkańcy zmienili dopiero pod koniec XVIII wieku.

W średniowiecznej Francji początek roku nadchodził w Wielkanoc, a w kręgu kultury bizantyjskiej – pierwszego września, ponieważ była to data stworzenia świata. Podczas średniowiecza w Europie, również w Polsce, Nowy Rok przypadał na Boże Narodzenie.

W przypadku Słowian obchody Bożego Narodzenia obejmowały również pierwszego stycznia, mimo że dzień ten nie był uznawany za Nowy Rok. Noworoczne rytuały odprawiano na wiosnę. Miały one zapewnić urodzajne plony i szczęście dla rodziny.

O wikińskich tradycjach sylwestrowych wiadomo niewiele. Najbliższe im tradycje szkockie opierają się na wzajemnych odwiedzinach o północy, a także wróżbach związanych z wyglądem pierwszego gościa. Wręczane są prezenty – tradycyjnie były to kawałki węgla, mające zwiastować bogactwo. Współcześnie wręcza się raczej whisky i ciasto bakaliowe.

Współcześni Skandynawowie podczas Sylwestra mają w zwyczaju wybrać się pod dom znajomych i rozbić naczynia o ich drzwi. Ma to zapewnić szczęście na cały nadchodzący rok.

 

Grafika w nagłówku jest autorstwa Andreasa Weitha.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

grodzisko wyszogród
Uncategorized

Grodzisko Wyszogród

Wyszogród, leżący w sąsiedztwie Płocka, to miejsce o wyjątkowym znaczeniu historycznym i strategicznym. Wczesnośredniowieczne grodzisko, które znajdowało się tu od końca X wieku, miało kluczową

Czytaj więcej »
gród gniezno
Uncategorized

Gród gnieźnieński

Gród gnieźnieński – historia, zwiedzanie i ciekawostki Gniezno to miejsce o wielowiekowej historii, które odgrywało kluczową rolę w kształtowaniu się państwa polskiego. Gród gnieźnieński to

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.