Uwaga! W dniach 14-18.09 jesteśmy dostępni na wydarzeniach: Elfia w Holandii, Warszawskie Targi Fantastyki w Warszawie i Festyn Archeologiczny w Biskupinie. Wszystkie zamówienia zrealizujemy po powrocie.

Frigg – prządka chmur, bogini deszczu

Pochodzenie bogini Frigg nie jest pewne. Według niektórych przekazów była córką starszego bóstwa będącego personifikacją ziemi. Według innych źródeł, jej rodzicami byli olbrzymka lodowa Jörð oraz Odyn. Byłaby wówczas siostrą Thora. Jednakże legendy zgadzają się co do jej małżeństwa z Odynem oraz syna Baldura. Ze względu na podobieństwo imion, często mylona jest z Freją. Są to jednak dwie różne boginie.

Małżeństwo Frigg z Odynem było równe – bogini zajmowała miejsce obok męża. Nie była mu podległa, a wręcz przeciwnie. Mogła zasiadać na Hliðskjálf – mitycznym tronie Odyna. Mebel ten, znajdujący się w Asgardzie, pozwalał zasiadającemu zobaczyć, co dzieje się we wszystkich dziewięciu światach.

 

Przedstawienie Odyna i Frigg autorstwa
Harry’ego George’a Theaker’a.

 

Frigg wyobrażano jako kobietę spowitą w chmury, lecącą na miotle. Jej atrybutem była brzoza. Bogini zamieszkiwała Fensalier – Morski Dwór. Tam tkała chmury ze swoimi służkami oraz opłakiwała śmierć Baldura. To właśnie ten moment był jednym z dwóch, kiedy bogini zapłakała. Tym drugim miał być koniec świata oraz śmierć Odyna. Frigg znała przeznaczenie – nie mogła mu jednak zapobiec. Nie udało jej się powstrzymać śmierci ukochanego syna. Chociaż poprosiła wszystkie stworzenia o nieczynienie Baldurowi krzywdy, zapomniała o jemiole. Wykorzystał to Loki, podstępnie używając strzały z tej rośliny. Zadała śmiertelny cios.

 

Grafika w nagłówku przedstawia obraz pod tytułem “Frigg przędąca obłoki” autorstwa Johna Charlesa Dollmana.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

W co wierzyli Wikingowie?

W epoce wikingów, w północnych krainach, wiara i akty religijne były ściśle związane z pojęciem forn siðr, czyli starożytnego albo religijnego zwyczaju. Wikingowie nie mieli

Czytaj więcej »
Aktualności

Co podbili Wikingowie?

Wikingowie: Pasjonująca Historia Podbojów i Odkryć W ciągu zaledwie dwustu lat ery Wikingów ludy skandynawskie otoczyły Europę swoją przedsiębiorczością i agresją, a także zdominowały wydarzenia

Czytaj więcej »
Aktualności

Skąd pochodzą Wikingowie?

Dla wielu społeczności pochodzenie jest bardzo istotną częścią tożsamości. Wiedząc, skąd pochodzimy, wiemy, dokąd zmierzamy… Wikingowie, znani jako najemni wojownicy, zmierzali w wielu kierunkach. Podejmowali

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 10% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.