Uwaga! Przerwa świąteczna od 28.12.22-04.01.2023r. Wszystkie zamówienia będą realizowane po tym terminie. Pozdrawiamy

Frigg – prządka chmur, bogini deszczu

Pochodzenie bogini Frigg nie jest pewne. Według niektórych przekazów była córką starszego bóstwa będącego personifikacją ziemi. Według innych źródeł, jej rodzicami byli olbrzymka lodowa Jörð oraz Odyn. Byłaby wówczas siostrą Thora. Jednakże legendy zgadzają się co do jej małżeństwa z Odynem oraz syna Baldura. Ze względu na podobieństwo imion, często mylona jest z Freją. Są to jednak dwie różne boginie.

Małżeństwo Frigg z Odynem było równe – bogini zajmowała miejsce obok męża. Nie była mu podległa, a wręcz przeciwnie. Mogła zasiadać na Hliðskjálf – mitycznym tronie Odyna. Mebel ten, znajdujący się w Asgardzie, pozwalał zasiadającemu zobaczyć, co dzieje się we wszystkich dziewięciu światach.

 

Przedstawienie Odyna i Frigg autorstwa
Harry’ego George’a Theaker’a.

 

Frigg wyobrażano jako kobietę spowitą w chmury, lecącą na miotle. Jej atrybutem była brzoza. Bogini zamieszkiwała Fensalier – Morski Dwór. Tam tkała chmury ze swoimi służkami oraz opłakiwała śmierć Baldura. To właśnie ten moment był jednym z dwóch, kiedy bogini zapłakała. Tym drugim miał być koniec świata oraz śmierć Odyna. Frigg znała przeznaczenie – nie mogła mu jednak zapobiec. Nie udało jej się powstrzymać śmierci ukochanego syna. Chociaż poprosiła wszystkie stworzenia o nieczynienie Baldurowi krzywdy, zapomniała o jemiole. Wykorzystał to Loki, podstępnie używając strzały z tej rośliny. Zadała śmiertelny cios.

 

Grafika w nagłówku przedstawia obraz pod tytułem “Frigg przędąca obłoki” autorstwa Johna Charlesa Dollmana.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

Z legend Wikingów – Jotunowie

Wśród dziwnych stworzeń i potworów występujących w historiach Wikingów znajdują się istoty spotykane także w wielu innych mitologiach. Jednymi z nich są Jotunowie. Choć znani

Czytaj więcej »