Halo Łódź, Poznań i Kraków! Już w ten weekend 30-01.12 jesteśmy na Targach Jedynych w Swoim Rodzaju w Łodzi (Hala Expo). Oprócz tego nasza druga ekipa będzie na Magnificonie w Krakowie (Expo). A jeśli tam nie dotrzecie to od 16.11 stoimy na Jarmarku Świątecznym na targach poznańskich, aż do Świąt. Zatem przybywajcie po prezenty: biżuterię, kufle i rogi do picia, koszulki i miecze. Zapraszamy! W piątek 29.11 nie wysyłamy zamówień internetowych. Wszystkie zrealizujemy w poniedziałek 2.12.

Frigg – prządka chmur, bogini deszczu

Pochodzenie bogini Frigg nie jest pewne. Według niektórych przekazów była córką starszego bóstwa będącego personifikacją ziemi. Według innych źródeł, jej rodzicami byli olbrzymka lodowa Jörð oraz Odyn. Byłaby wówczas siostrą Thora. Jednakże legendy zgadzają się co do jej małżeństwa z Odynem oraz syna Baldura. Ze względu na podobieństwo imion, często mylona jest z Freją. Są to jednak dwie różne boginie.

Małżeństwo Frigg z Odynem było równe – bogini zajmowała miejsce obok męża. Nie była mu podległa, a wręcz przeciwnie. Mogła zasiadać na Hliðskjálf – mitycznym tronie Odyna. Mebel ten, znajdujący się w Asgardzie, pozwalał zasiadającemu zobaczyć, co dzieje się we wszystkich dziewięciu światach.

 

Przedstawienie Odyna i Frigg autorstwa
Harry’ego George’a Theaker’a.

 

Frigg wyobrażano jako kobietę spowitą w chmury, lecącą na miotle. Jej atrybutem była brzoza. Bogini zamieszkiwała Fensalier – Morski Dwór. Tam tkała chmury ze swoimi służkami oraz opłakiwała śmierć Baldura. To właśnie ten moment był jednym z dwóch, kiedy bogini zapłakała. Tym drugim miał być koniec świata oraz śmierć Odyna. Frigg znała przeznaczenie – nie mogła mu jednak zapobiec. Nie udało jej się powstrzymać śmierci ukochanego syna. Chociaż poprosiła wszystkie stworzenia o nieczynienie Baldurowi krzywdy, zapomniała o jemiole. Wykorzystał to Loki, podstępnie używając strzały z tej rośliny. Zadała śmiertelny cios.

 

Grafika w nagłówku przedstawia obraz pod tytułem “Frigg przędąca obłoki” autorstwa Johna Charlesa Dollmana.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

grodzisko wyszogród
Uncategorized

Grodzisko Wyszogród

Wyszogród, leżący w sąsiedztwie Płocka, to miejsce o wyjątkowym znaczeniu historycznym i strategicznym. Wczesnośredniowieczne grodzisko, które znajdowało się tu od końca X wieku, miało kluczową

Czytaj więcej »
gród gniezno
Uncategorized

Gród gnieźnieński

Gród gnieźnieński – historia, zwiedzanie i ciekawostki Gniezno to miejsce o wielowiekowej historii, które odgrywało kluczową rolę w kształtowaniu się państwa polskiego. Gród gnieźnieński to

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.