Halo! W ten weekend będziemy na 3 imprezach naraz! Od czwartku 24.10 do niedzieli 27.10 zapraszamy na Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, a także na PGA 25-27.10 i również na Targi Hobby w Poznaniu 26-27.10 Będziemy klasycznie z biżuterią, kuflami i rogami do picia, koszulkami i mieczami. Zamówienia złożone w czwartek po godzinie 11:00 będziemy realizować w poniedziałek po weekendzie.

Thor – bóg gromów, patron rolnictwa

Thora przedstawiać nikomu nie trzeba. Jest jednym z popularniejszych bóstw nordyckich, głównie za sprawą pewnej serii komiksów i ich wysokobudżetowych adaptacji filmowych… Jednak jaki był Thor, zanim został amerykańskim superbohaterem?

Thor był synem Odyna, władcy całego panteonu bóstw, oraz Jörð, lodowej olbrzymki zaliczanej w poczet bogów. Był bogiem burz i piorunów, ale także rolnictwa – w końcu sprowadzał życiodajny deszcz. Był także patronem małżeństwa i ogniska domowego. Po ojcu Thor odziedziczył gwałtowność, był jednak mniej tajemniczy. Uznawano go za bardziej przychylnego ludziom niż jego ojca. Nie był jednak tak przebiegły jak Odyn.

Thora przedstawiano zazwyczaj z długą, rudą brodą, ubranego w magiczny pas oraz żelazne rękawice. Jednym z jego atrybutów był rydwan zaprzężony w kozły. Jednak najbardziej znanym z artefaktów posiadanych przez Thora był Mjollnir, jego młot. Przedmiot, wykuty przez parę karłów, powstał jako wynik zakładu kowali z Lokim. Rzucony, zawsze wracał do właściciela, ponadto można nim było uderzać z dowolną siłą. Gdy zaszła taka potrzeba, można było go bezproblemowo schować do kieszeni.

“Trzeci dar – olbrzymi młot” Elmer Boyd Smith, 1902; grafika przedstawia parę karłów pracujących nad Mjollnirem.

Nawet Mjollnir nie był jednak w stanie uratować Thora w historii o końcu świata. Według legend, w czasie Ragnaroku Thor zabija Jormunganda, smoka-węża otaczającego Midgard, jednocześnie ginąc od jego jadu. Pozostaje po nim młot, który dziedziczą jego synowie.

W dzisiejszych czasach, poza filmami i komiksami, postać Thora możemy znaleźć w wielu językach. Czwartek tłumaczyć można jako dzień Thora właśnie, między innymi w językach skandynawskich, niderlandzkim, niemieckim i angielskim.

Pozdrawiamy i zapraszamy do naszego sklepu!

Grafika w nagłówku przedstawia obraz Martena Eskila Winge pod tytułem “Walka Thora z Olbrzymami” z 1872 roku.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

gród santok
Aktualności

Gród w Santoku

Gród Santok to jedno z najważniejszych miejsc w historii wczesnośredniowiecznej Polski. Położony strategicznie w widłach rzek Warty i Noteci, Gród w Santoku odgrywał kluczową rolę

Czytaj więcej »
gród pędzików
Aktualności

Gród Pędzików

Gród Pędzików to fascynujące miejsce, które przenosi nas w czasy średniowiecznej Polski. Znajdujący się w malowniczej okolicy województwa świętokrzyskiego, został stworzony przez pasjonatów historii i

Czytaj więcej »
gród na górze birów
Aktualności

Gród na górze Birów

Gród na górze Birów to niezwykłe miejsce, które przenosi nas w czasy wczesnego średniowiecza. Położony na malowniczym wzniesieniu w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, pełnił strategiczną funkcję obronną,

Czytaj więcej »

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.