Uwaga! Przerwa świąteczna od 28.12.22-04.01.2023r. Wszystkie zamówienia będą realizowane po tym terminie. Pozdrawiamy

Z legend Słowian – Leszy

Lasy, szczególnie te dzikie i głębokie, budzą grozę i respekt. Obecność dzikich zwierząt, trudności w znalezieniu drogi czy nieprzebyta ciemność działały na wyobraźnię ludzi od stuleci. Nic więc dziwnego, że dawni Słowianie utożsamiali lasy z jednym z demonów – Leszym.

Leszy był panem lasów, a także władcą zwierząt, które w lesie przebywały. W niektórych rejonach uważano go również za istotę związaną z duszami zmarłych.

Leszy ukazywał się jako nienaturalnie blady mężczyzna o złym spojrzeniu. Jego wzrost zależał od wysokości lasu – im większe drzewa, tym wyższy był stwór. Potrafił również przyjmować inną postać. Mógł ukazywać się jako wilk, niedźwiedź lub puchacz, a także jako wicher. Naśladował dźwięki tych zwierząt lub podmuchów wiatru. Współcześnie jednym z wyobrażeń leszego jest mężczyzna ubrany w mundur leśniczego ze strzelbą lub pałką.

Stosunek leszego do ludzi pozostawał przeważnie neutralny. Miał umiejętności pozwalające mu na manipulowanie osobami przebywającymi w lesie – naśladowanie odgłosów i postaci zwierząt. Niekiedy z nich korzystał, na przykład aby przepędzić intruzów, którzy nie okazywali szacunku przyrodzie. Mógł także bezpiecznie prowadzić wędrowców przez swoje królestwo, chroniąc przed atakami drapieżników i innych ludzi.

Leszego uznawano za kapryśnego demona. Składano mu więc ofiary, najczęściej z plonów oraz zwierząt domowych. Najczęściej z tego rozwiązania korzystały osoby, które często ingerowały w strukturę lasu. Byli to miedzy innymi myśliwi i drwale, na codzień polujący lub rąbiący drwa w lasach.

Co ciekawe, wierzenia o leszych przetrwały w polskim folklorze aż do XIX wieku, czyniąc stwora z lasu jednym z najdłużej istniejących demonów Słowiańszczyzny.

 

Fotografia przedstawia pomnik leszego w Bolkowie (fot. poznajhistorie.pl).

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Aktualności

Z wierzeń Słowian – mamuny

Wśród licznych demonów żeńskich w wierzeniach słowiańskich spotkać można liczne, których wpływ na ludzkie życie jest raczej negatywny. Do takowych zaliczyć można mamuny. Nazwa mamuna,

Czytaj więcej »
Aktualności

Z legend Słowian – strzygi

Demony nękały dawnych Słowian pod najróżniejszymi postaciami – zarówno męskimi, jak i kobiecymi. Do tych drugich należały strzygi. Strzygi prawdopodobnie pochodzą od rzymskich demonów kobiecych

Czytaj więcej »
Aktualności

Z legend Słowian – Leszy

Lasy, szczególnie te dzikie i głębokie, budzą grozę i respekt. Obecność dzikich zwierząt, trudności w znalezieniu drogi czy nieprzebyta ciemność działały na wyobraźnię ludzi od

Czytaj więcej »