Uwaga! Od piątku 14.06 zdobywamy 14 Raciborski Festiwal Średniowieczny, a także Pyrkon (jak co roku). Zamówienia złożone między 13.06 (po godz 11:00) a 16.06 zrealizujemy w poniedziałek 17.06. Zapraszamy na imprezy :)

Z legend Słowian – Leszy

Lasy, szczególnie te dzikie i głębokie, budzą grozę i respekt. Obecność dzikich zwierząt, trudności w znalezieniu drogi czy nieprzebyta ciemność działały na wyobraźnię ludzi od stuleci. Nic więc dziwnego, że dawni Słowianie utożsamiali lasy z jednym z demonów – Leszym.

Leszy był panem lasów, a także władcą zwierząt, które w lesie przebywały. W niektórych rejonach uważano go również za istotę związaną z duszami zmarłych. Leszy ukazywał się jako nienaturalnie blady mężczyzna o złym spojrzeniu. Jego wzrost zależał od wysokości lasu – im większe drzewa, tym wyższy był stwór. Potrafił również przyjmować inną postać. Mógł ukazywać się jako wilk, niedźwiedź lub puchacz, a także jako wicher. Naśladował dźwięki tych zwierząt lub podmuchów wiatru. Współcześnie jednym z wyobrażeń leszego jest mężczyzna ubrany w mundur leśniczego ze strzelbą lub pałką.

Stosunek Leszego do ludzi pozostawał przeważnie neutralny. Miał umiejętności pozwalające mu na manipulowanie osobami przebywającymi w lesie – naśladowanie odgłosów i postaci zwierząt. Niekiedy z nich korzystał, na przykład aby przepędzić intruzów, którzy nie okazywali szacunku przyrodzie. Mógł także bezpiecznie prowadzić wędrowców przez swoje królestwo, chroniąc przed atakami drapieżników i innych ludzi.

Leszego uznawano za kapryśnego demona. Składano mu więc ofiary, najczęściej z plonów oraz zwierząt domowych. Najczęściej z tego rozwiązania korzystały osoby, które często ingerowały w strukturę lasu. Byli to między innymi myśliwi i drwale, na co dzień polujący lub rąbiący drwa w lasach.

Co ciekawe, wierzenia o Leszym przetrwały w polskim folklorze aż do XIX wieku, czyniąc stwora z lasu jednym z najdłużej istniejących demonów Słowiańszczyzny.

Odkryj mistyczną moc biżuterii inspirowanej słowiańską mitologią o Leszym

Czy wiesz, że słowiańska mitologia skrywa w sobie niezliczone tajemnice i fascynujące historie? Leszy z mitologii to tajemnicza i niezwykła istota, która stanowi ważny element w naszych słowiańskich wierzeniach. Teraz możesz nosić na sobie magiczną moc Leszego i innych demonów i bożków z mitologii słowiańskiej dzięki wyjątkowej kolekcji biżuterii inspirowanej mitami z terenów Słowiańszczyzny. Przygotuj się na niezwykłą podróż po świecie magii i symboliki!

W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór bransoletek, kolczyków, naszyjników, zawieszek, pierścieni i innych akcesoriów, które są symbolem nie tylko Leszego, ale też innych postaci. Może zainspirują Cię wiły, piękne nimfy, a może wolisz zwierzęce symbole, na przykład z motywem wilka lub kota? Każdy z elementów dostępnych w naszym sklepie został starannie zaprojektowany z myślą o zachowaniu wysokiej jakości i niezwykłej wytrzymałości. Nasze produkty są równie wyjątkowe i niepowtarzalne jak słowiański Leszy. Dbamy o detale, dlatego każdy szczegół każdy jest perfekcyjnie wykonany, a biżuteria zachwyca swoim unikalnym stylem.

Nie tylko Leszy z mitologii – stwórz swoją własną legendę

Przenieś się do magicznego świata mitologii, z której pochodzi Leszy. Ten świat inspiruje popularne dzieła kultury takie jak “Wiedźmin”, “Władca Pierścieni” czy “Wikingowie”. Nasza biżuteria to nie tylko modny dodatek, ale także sposób na wyrażenie swojej osobowości i związanych z nią pasji. Jeśli jesteś fanem fantasy, czy popularnych seriali bazujących na dawnych wierzeniach i mitach, to nasza kolekcja biżuterii stworzona jest właśnie dla Ciebie! Poczuj się jak bohater tych epickich historii i ocal świat, nosząc nasze unikalne wyroby.

Przekrocz próg świata tajemniczych wierzeń z mitologii słowiańskiej. Leszy czeka tam na Ciebie! Odkryj tajemnicę demonów i bóstw dzięki naszej wyjątkowej kolekcji biżuterii. Zostań częścią legendy i wyraź swoją indywidualność poprzez piękno i moc symboli. Zapraszamy do naszego sklepu, gdzie czeka na Ciebie niezrównana jakość, oryginalne projekty, trwałość i fascynujący świat słowiańskiej mitologii!

 

Fotografia przedstawia pomnik leszego w Bolkowie (fot. poznajhistorie.pl).

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 5% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.