Uwaga! Udajemy się na wyprawy do Gdańska na Mystic Festival oraz do Leszna na Targi Piwne. Wszystkie zamówienia złożone między 08.06 a 11.06 zrealizujemy po powrocie.

Z legend Słowian – strzygi

Demony nękały dawnych Słowian pod najróżniejszymi postaciami – zarówno męskimi, jak i kobiecymi. Do tych drugich należały strzygi.

Strzygi prawdopodobnie pochodzą od rzymskich demonów kobiecych żywiących się krwią, którą cechą charakterystyczną były ptasie szpony. Ich sposób działania był podobny do wielu innych stworów w ludowych wierzeniach – stąd możliwe, że były tożsame z upiorami, wieszczycami i strzygoniami.

Za strzygi uważano wiele osób. Były to między innymi ludzie, którzy urodzili się ze zrośniętymi brwiami, drugim szeregiem zębów lub dwoma sercami. Za demony uważano również noworodków z zębami, starców mówiących do siebie i lunatyków. Gdy podczas epidemii chowano ludzi żywcem, nielicznym udawało się wykopać – oni również piętnowani byli mianem strzyg.

Rozpoznane strzygi przeganiano z ludzkich siedzib. Według legend, wysysały one krew, wyżerały wnętrzności i nocami przyjmowały postać sów. Zazwyczaj szkodziły zbłąkanym przechodniom, ale również członkom własnej rodziny lub innym, którzy wyrządzili im krzywdy za życia. Zdarzało się, że nocami strzygi wracały do swoich domostw i wykonywały dawne obowiązki. Wszelkie niewyspanie, bladość czy osłabienie rodziny zrzucano właśnie na strzygi.

Aby zmarły człowiek nie przeistoczył się w upiora, należało pochować go tworzą do dołu oraz z przepaską na oczach. Innym sposobem było przywalenia pochówku kamieniem. Gdy już przeistoczenie nastąpiło, strzygę można było zająć, wkładając drobne przedmioty do trumny. Aby wyrządzić jej krzywdę, konieczne było zabicie w kościelny dzwon, wbicie kołka lub gwoździ w ciało albo wymierzenie policzka lewą ręką.

 

Grafika w nagłówku przedstawia postać strzygi wykorzystaną w grze Gwint: Wiedźmińskiej Grze Karcianej.

PODZIEL SIĘ ZE ZNAJOMYMI

podobne wpisy

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 10% rabatu

Wyślemy Ci raz w miesiącu informację o promocjach, nowościach, naszych wyjazdach i przede wszystkim ciekawostki ze świata Wikingów i Słowian.